Gultņi un to priekšrocības

Sākot ar nelielu lielveikalu ratiņiem un beidzot ar milzīgām elektrostacijām, liela daļa vieglo, kā arī rūpniecisko iekārtu nevarētu darboties, kaut kādā veidā neizmantojot gultņus.

Gultņi ir būtiska daudzu veidu mašīnu triboloģiskā sastāvdaļa, un tie pastāv dažādos veidos un formās. Tos var definēt kā komponentu, kas atbalsta / atļauj tikai noteiktu kustības veidu (brīvības pakāpju ierobežojums) sistēmā, kas var būt pakļauta statiskai vai dinamiskai slodzei.

Piemērs ir bīdāmās durvis. Durvis nevar pacelt vai noņemt no vietas. Tas ļauj tikai bīdīt, lai to atvērtu. Iespējamā kustība ir ierobežota ar bīdāmu kustību ar gultņiem.

Kāds ir gultņu mērķis?
Gultņu galvenais mērķis ir novērst tiešu metāla un metāla kontaktu starp diviem elementiem, kas atrodas relatīvā kustībā. Tas novērš berzi, siltuma veidošanos un galu galā detaļu nodilumu. Tas arī samazina enerģijas patēriņu, jo bīdāmo kustību aizstāj ar zemas berzes velmēšanu.

Viņi arī pārnes rotējošā elementa slodzi uz korpusu. Šī slodze var būt radiāla, aksiāla vai abu kombinācija. Gultnis arī ierobežo kustīgo daļu kustības brīvību iepriekš noteiktos virzienos, kā minēts iepriekš.

Ritošo elementu gultņi
Ritošo elementu gultņi satur ripojošus elementus lodīšu vai cilindru formā. Mēs zinām, ka riteni ir vieglāk ritināt nekā bīdīt pa zemi, jo ripojošās berzes lielums ir mazāks nekā bīdāmās. Tas pats princips darbojas arī šeit. Ritošā elementa gultņi tiek izmantoti, lai atvieglotu detaļu brīvu kustību rotācijas kustībā.

Pat tad, ja lietojumprogrammās mums ir nepieciešama lineāra kustība, rotācijas kustību ir viegli pārveidot par bīdāmu. Apsveriet eskalatoru vai konveijeru. Lai arī kustība ir lineāra, to darbina veltņi, kurus vada motori.

Vēl viens piemērs ir virzuļsūknis, kas ar savienojumu palīdzību var pārveidot motora rotācijas enerģiju translācijas kustībā. Katrā no šiem lietojumiem lodīšu gultņi tiek izmantoti motora vārpstu, kā arī citu montāžas veltņu vārpstu atbalstam.

Ritošie elementi nes slodzi bez lielas berzes, jo bīdāmo berzi aizstāj ar ritošo berzi. Ritošo elementu gultņus var iedalīt divos galvenajos veidos: lodīšu gultņi un rullīšu gultņi.

Lodīšu gultņi
Lodīšu gultņi ir viens no visbiežāk izmantotajiem gultņu klases veidiem. Tas sastāv no bumbiņu rindas kā ripojošiem elementiem. Tie ir ieslodzīti starp diviem gredzenveida metāla gabaliem. Šie metāla gabali ir pazīstami kā sacīkstes. Iekšējā rase var brīvi griezties, kamēr ārējā rase ir nekustīga.

Lodīšu gultņi velmēšanas laikā nodrošina ļoti zemu berzi, bet tiem ir ierobežota kravnesība. Tas notiek tāpēc, ka starp bumbām un sacīkstēm ir mazs kontakta laukums. Viņi var atbalstīt aksiālās slodzes divos virzienos, izņemot radiālās slodzes.

Lodīšu gultņi tiek izmantoti svārstību un rotācijas kustības kontrolei. Piemēram, elektromotoros, kur vārpsta var brīvi griezties, bet motora korpuss nav, lodīšu gultņi tiek izmantoti vārpstas savienošanai ar motora korpusu. Atkarībā no pielietojuma ir pieejami dažādi lodīšu gultņu veidi.

Lodīšu gultņu priekšrocības:

  • Laba nodilumizturība
  • Nav nepieciešams daudz eļļot
  • Nodrošiniet zemu berzi, tādējādi mazus enerģijas zudumus
  • Ilgs kalpošanas laiks
  • Viegli nomaināms
  • Mazi vispārējie izmēri
  • Salīdzinoši lēti
  • Spēj izturēt vilces slodzi

Lodīšu gultņu trūkumi:

  • Var izlauzties triecienu dēļ
  • Var būt diezgan skaļš
  • Nevar rīkoties ar lielu svaru

Dziļo rievu lodīšu gultņi

Šis ir visplašāk izmantotais lodīšu gultņu veids. Ieslodzījumā starp abām sacīkstēm ir bumbiņu gredzens, kas pārraida slodzi un ļauj veikt rotācijas kustību starp abām sacīkstēm. Bumbas savā vietā notur fiksators.

Viņiem ir ļoti maza rites berze un tie ir optimizēti zemam trokšņa un zemas vibrācijas līmenim. Tas padara tos ideāli piemērotus ātrdarbīgām lietojumprogrammām.

Tie ir salīdzinoši viegli uzstādāmi un prasa minimālu apkopi. Uzstādīšanas laikā ir jāpievērš uzmanība, lai novērstu sacīkšu iespiešanos, jo tās ir jāpiespiež uz vārpstām.

Published by

Explorers

Sveicināti, čeļotāji! Mani sauc Toms, esmu liels ceļotāju piekritējs. Katrā atvaļinājumā ceņšos saplānot kādu ceļojumu, un apceļot vietas, ko vēl neesmu redzējis. Ja, arī esi liels ceļotājs, seko līdzi blogam!